W obecnych czasach komputery towarzyszą nam na każdym kroku. W ciągu kilkudziesięciu lat stały się naszymi narzędziami pracy, maszynami do pisania oraz centrami szeroko pojętej rozrywki. Ich szybki rozwój wiąże się także z ciągłym rozbudowywaniem zaplecza technicznego, które jest niezbędne do tego, by działały one coraz szybciej oraz coraz sprawniej. Kluczową sprawą stała się także potrzeba gromadzenia dużych ilości danych. Nie zawsze nasz komputer stacjonarny albo laptop jest w stanie pomieścić wszystko w sobie.
Także ze względów bezpieczeństwa różnych danych warto je trzymać, np. na dyskach zewnętrznych. Tworzymy w ten sposób, np. kopie zapasowe szczególnie istotnych informacji zawartych w naszym komputerze. Dysk taki może być również niezastąpiony jeśli chodzi o trzymanie na nim kolekcji filmów, czy też naszych zbiorów fotograficznych. Im więcej będziemy wiedzieć na temat tego typu urządzeń, tym łatwiej zdecydujemy się na ich zakup w przyszłości. Warto więc przyjrzeć się im z bliska.
- Wybór dysku twardego nie jest najłatwiejszym zadaniem
- Parametry techniczne, na które należy zwrócić uwagę
- Dyski twarde – inwestycja z przyszłością
Wybór dysku twardego nie jest najłatwiejszym zadaniem
Na początku należy sobie zadać pytanie: czy jest nam potrzebny dodatkowy dysk twardy? W większości przypadków odpowiedź będzie brzmiała: tak. Z nabyciem takich dysków nie ma obecnie żadnego kłopotu. Wystarczy tylko wejść do dobrze zaopatrzonego marketu z elektroniką, by się o tym przekonać na własne oczy. Problemem może być ich duży wybór, bo potencjalnych modeli takich dysków jest naprawdę wiele. Ciekawą opcją może być potencjalny zakup dysku przez Internet, bez ruszania się sprzed ekranu komputera albo smartfona.
Jedną z najciekawszych propozycji, jeśli chodzi o takie rozwiązania jak dysk twardy, przygotował dla nas sklep RTV Euro AGD. Ich witrynę bez większego trudu z pewnością znajdziemy w sieci i będziemy tam także mogli dokonać przemyślanego zakupu dysku, który nam odpowiada. Naprawdę będzie tam z czego wybierać. Kluczową sprawą będzie tutaj cena dysku oraz jego parametry techniczne. Należy tak dobrać urządzenie, aby być z niego zadowolonym w przyszłości. Dobre dyski pozwolą nam zebrać potężną ilość danych, które będziemy mieli zawsze na wyciągnięcie ręki.
Parametry techniczne, na które należy zwrócić uwagę
Jak wybrać dysk twardy? Ano tak, by miał on w sobie to, na czym nam zależy. Tutaj z pewnością z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju specjalistyczne artykuły, czy też tutoriale, które pokażą nam, czego możemy się spodziewać, korzystając z określonych urządzeń. Obecnie na rynku mamy do czynienia z trzema podstawowymi typami dysków twardych: SSD, SSHD oraz HDD. Dysk SSD charakteryzuje się dużą szybkością działania, opartą na technologii Flash. Jego pojemność może osiągnąć, np. cztery terabajty. Żeby taki dysk sprawnie nam działał, powinniśmy nabyć model o pojemności przynajmniej 160-180 gigabajtów danych.
Drugi typ dysków, czyli SSHD to tak zwany dysk hybrydowy. Jest on dość szybki, jeśli chodzi o technologię Flash oraz dodatkowo ma dość dużą pojemność. Osiąga to dzięki zastosowaniu technologii talerzowej, będącej cechą trzeciego rodzaju urządzeń, czyli dysków HDD. Są to solidne dyski magnetyczne, które nazywamy także dyskami talerzowymi. Można na nich zebrać naprawdę dużą ilość danych, ale są one delikatniejsze i bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, związane np. z ich przenoszeniem. Nie dysponują one także technologią Flash, a więc działają wolniej niż dwa pozostałe rodzaje dysków. Dyski twarde możemy zamontować, np. w laptopie, komputerze stacjonarnym, czy też używać ich do obróbki gier oraz pracy związanej z obróbką obrazów.
Dyski twarde – inwestycja z przyszłością
Dyski są podłączane do komputerów przy pomocy dwóch typów złączy: SATA III oraz M2. Dobrze jest więc dokładnie sprawdzić specyfikację techniczną naszego komputera albo zapytać o to sprzedawcę. To nam pozwoli uniknąć niepotrzebnych niespodzianek przy potencjalnym korzystaniu z dysków twardych w niedalekiej przyszłości. Duże i najnowocześniejsze komputery stacjonarne pozwolą nam podłączyć nawet osiem dysków różnego typu. Dla użytkowników laptopów ciekawą propozycją mogą być dodatkowe dyski o średnicy dwóch i pół cala, które mogą mieć pojemność nawet pięciu terabajtów, co naprawdę robi wrażenie i pozwala zmagazynować wielką ilość danych.
Pamiętajmy jednak, aby dokładnie sprawdzić specyfikację naszego laptopa, np. pod kątem grubości potencjalnego dysku twardego HDD lub SSD. W super cienkich ultrabookach dyski SSD są często zintegrowane z płytą główną, a więc ich wymiana na wydajniejszy dysk może się wiązać z koniecznością wizyty w serwisie komputerowym. Zwracajmy także uwagę na ilość dostępnej pamięci cache – dobrze by było, gdyby ten parametr oscylował w granicach 64 albo 128 megabajtów, ale można tutaj sięgnąć także po dyski 256 MB. Wszystko sprowadza się więc do tego, czego szukamy i na co jesteśmy skłonni wydać nasze pieniądze. Najważniejsze, żeby był to dobry wybór.