Komputer dla gracza znacząco różni się od sprzętu biurowego czy domowego, ale nie związanego z taką rozrywką. Dlaczego tak jest i jakie sprzęty warto wybrać, aby granie faktycznie sprawiało nam radość?

  1. Dlaczego granie w gry wymaga lepszego sprzętu?
  2. Komputer do grania – lepszy laptop czy pecet?
  3. Klawiatura i mysz do gier – na co zwrócić uwagę?
  4. Monitor dla gracza – jaki powinien być i jak go ustawić?
  5. Headset czy słuchawki z osobnym mikrofonem – co jest warte uwagi?

Dlaczego granie w gry wymaga lepszego sprzętu?

Granie w gry już dawno przestało być prostą rozrywką dla dzieci, a stało się bardzo popularnym zajęciem, w dodatku niezależnym od wieku osób lubiących spędzać czas w ten sposób. Wraz z rozwojem technologii gry stawały – i ciągle stają się – coraz bardziej wymagające, ale również coraz mocniej cieszą oczy, chwytają za serce i sprawiają, że możemy doświadczyć naprawdę niebanalnych historii lub współzawodniczyć z innymi na niezliczoną ilość sposobów. Większe wymagania sprawiają jednak, że coraz częściej zaczynamy odczuwać potrzebę wymiany lub rozbudowy sprzętu do grania. Bez większej ilości RAMu, lepszego procesora czy bardziej wydajnej karty graficznej może być nam ciężko cieszyć się najnowszymi tytułami.

Komputer do grania – lepszy laptop czy pecet?

Kwestia jednostki, na jakiej gramy jest mocno indywidualna: część graczy ceni sobie mobilność i możliwość zabrania sprzętu ze sobą gdziekolwiek zechcą, podczas gdy inni preferują możliwość dowolnej rozbudowy jednostki i jednocześnie większych możliwości w tym zakresie. Nie da się jednak ukryć, że granie tylko na samym laptopie może być bardzo uciążliwe, szczególnie ze względu na nieruchomą klawiaturę i brak klasycznej myszy. Z tego względu nawet, gdy posiadamy jednostkę mobilną, zdecydowanie warto jest rozważyć zakup dodatkowej, zewnętrznej klawiatury, dobrej myszki z wysoką rozdzielczością, a także – jeżeli jest nam w ten sposób wygodniej – zewnętrznego, większego monitora.

Klawiatura i mysz do gier – na co zwrócić uwagę?

Klawiatura gamingowa różni się dość mocno od tej, której zwykle używamy w biurze przy pracy. Przede wszystkim w większości modele przeznaczone do gier są mechaniczne, co znaczy że każdy przycisk posiada swój odrębny przełącznik, który rejestruje naciśnięcie klawisza. Tego typu klawiatury są również dużo wygodniejsze w użyciu i cechują się o wiele większą wytrzymałością, niż standardowe klawiatury biurowe. Jeżeli gramy w gry, które wymagają od nas szybkiego czasu reakcji, warto skłonić się raczej w stronę urządzenia na USB, niż bezprzewodowego – nie ryzykujemy wtedy, że przez słabą baterię czy problem w połączeniu sprzętu do komputera nie będziemy mieć wyników. Tę samą zasadę warto zastosować w przypadku myszy. Dodatkową kwestią jest również to, że za sprzęty bezprzewodowe przyjdzie nam zapłacić istotnie wyższą kwotę.

Wielu graczy decyduje się również na myszy i klawiatury podświetlane. Jest to spore ułatwienie w sytuacji, gdy lubimy grać z wyłączonym światłem lub gdy po prostu lubimy taką estetykę. Warto jednak pamiętać, że podświetlenie RGB będzie zwykle oznaczało trochę wyższą cenę.

Monitor dla gracza – jaki powinien być i jak go ustawić?

Monitor dla gracza jest drugim istotnym elementem, którego wymianę na lepszy model zwykle rozważają zarówno posiadacze desktopów, jak i laptopów. Najważniejszymi parametrami ekranu jest jego rozdzielczość, rodzaj matrycy oraz tempo odświeżania. Jeżeli zależy nam na naprawdę płynnym obrazie, powinniśmy celować w co najmniej 75 Hz, chociaż wielu producentów oferuje już modele o odświeżaniu na poziomie 244 Hz. Matryca matowa będzie lepszym wyborem, ze względu na mniejszy problem z odbijanym światłem, a co za tym idzie – mniejszym wysiłkiem naszych oczu.

Wielkość monitora powinna z kolei zależeć od naszego środowiska roboczego: jak duże biurko posiadamy, ile centymetrów dzieli nas od ekranu i jakie są nasze nawyki w kwestii siedzenia przed komputerem. Najbardziej uniwersalną rozdzielczością monitorów gamingowych jest obecnie około 24 cali. Dysponując takim ekranem powinniśmy siedzieć około 100 cm od niego, co jest możliwe do osiągnięcia nawet w stosunkowo małym pokoju i przy nieszczególnie dużym biurku.

Jeżeli chcemy przeznaczyć monitor wyłącznie na cele rozrywkowe, możemy zdecydować się na wersję curved, czyli z zakrzywioną matrycą. Jest to świetna opcja, jeżeli lubimy wczuwać się w akcję i czuć niemalże jak w kinie, jednak taki ekran nie sprawdzi się jednocześnie do pracy, ze względu na zniekształcony krzywizną obraz.

Headset czy słuchawki z osobnym mikrofonem – co jest warte uwagi?

Ostatnim sprzętem, jaki każdy gracz powinien mieć w swoim zestawie, są słuchawki i, opcjonalnie, mikrofon. Jeżeli wykorzystujemy sprzęt tylko do rozmowy ze znajomymi podczas rozgrywki, spokojnie możemy zdecydować się na headset, czyli słuchawki z już wbudowanym mikrofonem. Takie rozwiązanie jest tańsze, a jednocześnie przy wyborze dobrej marki otrzymamy produkt naprawdę wysokiej klasy. Jeżeli jednak planujemy streamować naszą grę i przy okazji mówić do widzów, lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w osobny mikrofon – najlepiej taki, który będzie w stanie tłumić inne dźwięki z otoczenia.

Poprzedni artykułOri and the Will of the Wisps – wymagania, fabuła, mapa, misje, punkty blasku – PORADNIK + gameplay
Następny artykułW jakie gry na PC warto zagrać w 2021?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj